3 fakty, które musisz znać na temat rekalkulacji stawki OC

Kupując używany samochód musimy być gotowi na tzw. rekalkulację stawki OC. Co to za proces?

Są przypadki w których ubezpieczyciel ponownie wylicza należną wysokość stawki OC. Dlaczego? Kwoty ubezpieczeń samochodowych uzależnione są nie tylko od samego pojazdu, a także od jego właściciela. W związku z czym, gdy auto nabywa nowy posiadacz, zmieniają się także składki polisy OC. Co powinieneś wiedzieć o rekalkulacji tej składki?

Rekalkulację OC – po co jest?

Wysokość takiej składki obliczamy na podstawie kilku czynników, a w tym m.in. na zasadzie oceny ryzyka. Kierowcy z długim stażem otrzymają korzystne zniżki, natomiast młodzi kierowcy zapłacą znacznie więcej – a to ze względu na brak doświadczenia i zagrożenie jakie stwarzają na drodze.

Kiedy stosowana jest taka rekalkulacja?

Pierwszym przykładem jest zmiana właściciela samochodu. Inną sytuacją, kiedy rekalkulacja będzie konieczna jest utrata zniżek związanych z bezszkodową jazdą, w momencie wypadku. Wówczas zmienia się profil kierowcy oraz auta. W takiej sytuacji kierowca powinien być gotowy na podwyższoną stawkę polisy. 

Niekorzystna rekalkulacja

Co powinniśmy zrobić w momencie gdy stawka po rekalkulacji przerosła nasz budżet? W takim wypadku możliwe będzie odwołanie się od ustaleń. Jednak skuteczniejsze może okazać się wypowiedzenie umowy, a następnie znalezienie korzystniejszej opcji.

 

Pozostałe wpisy:

Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC

Przerwa w ubezpieczeniu OC

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

Zniżki OC w małżeństwie

Lex Uber już w Polsce

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/