Podstawowe informacje o ubezpieczeniu samochodowym

Ubezpieczenie dla samochodu to obowiązek. Oprócz tego warto dowiedzieć się nieco więcej o OC, czyli o Odpowiedzialności Cywilnej kierowców. Niby wszyscy zawsze wszystko wiedzą, ale kiedy przychodzi co do czego, to człowiek już na końcu sam nie wie co może dzięki takiej polisie ubezpieczeniowej załatwić.

Dla kogo jest OC?

Polisa OC jest dla wszystkich kierowców pojazdów mechanicznych. Niezależnie od tego, czy z auta korzystamy na co dzień, czy też motor stoi przez pół roku w garażu, ponieważ nie ma odpowiedniej pogody do jeżdżenia. OC jest polisą obowiązkową dla wszystkich pojazdów mechanicznych, które są zarejestrowane. Dla samochodów osobowych, dla motorów, dla samochodów dostawczych, ciężarowych, itp. Jeżeli ktoś wyrejestrowuje auto i oddaje je na złom, to wtedy może zaprzestać płacenia OC. Odpowiedzialność Cywilna zapewnia ochronę właścicielowi pojazdu – aczkolwiek on z tego tytułu nie otrzymuje żadnych pieniędzy.

Co dzięki OC?

W ramach ubezpieczenia OC pieniądze mogą zapewnić sobie wszyscy uczestnicy biorący udział w zdarzeniu losowym – czyli kierowca/właściciel drugiego auta oraz pasażerowie. Jeżeli dojdzie do zdarzenia na drodze, czy też na postoju, osoba powodująca wypadek nie będzie musiała przejmować się tym, że za wszystko zapłaci z własnych pieniędzy. Tego właśnie dokona ubezpieczalnia. Chociaż kierowca nie może być tak pewny swego. Nawet, jeżeli na miejsce zdarzenia nie zostanie wezwana policja, to i tak odbije się to w przyszłości na jego składkach OC, które pójdą za to w górę. 

Powiązane wpisy:

Wypowiedzenie umowy OC

Wycena aut używanych

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Ubezpieczenie skutera

Kary za brak OC w 2022 r

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/